Najpiękniejsze polskie piosenki o miłości, czyli utwory na romantyczną randkę.

Muzyka łagodzi obyczaje, pozwala zapomnieć o codzienności, wprowadza dobry nastrój, wzrusza. Idealna randka nie może się obejść bez romantycznej muzyki i piosenek o miłości. Doskonałym sposobem na zjednanie partnera/ partnerki jest stworzenie własnej układanki na taki wieczór. To pokaże nasze zaangażowanie i romantyczną stronę osobowości. W polskiej muzyce możemy odnaleźć wiele wyjątkowych numerów, a każdy z nich posiada historię, którą warto poznać. Oto moja subiektywna lista najpiękniejszych piosenek o miłości.

  1. „Zabiorę Cię” zespół Kancelaria.

Zespół rockowo – popowy z Gdańsk-a stworzył jedną z najpiękniejszych ballad o miłości. Autorką tekstu jest Anna Sawicka – Furgo, a kompozytorem Tadeusz Rząca. Do dzisiaj powstają covery tej piosenki, a najbardziej znany pochodzi z serialu „39 i pół”, gdzie Tomasz Karolak śpiewa swojej ukochanej ten właśnie utwór. Miłość w tej piosence jest alternatywą dla świata rzeczywistego, jest odskocznią od codzienności i sensem życia. „Zabiorę Cię właśnie tam, gdzie słońce dla nas wschodzi” – słowa te na stałe weszły do klasyki polskiej muzyki. To piosenka o tęsknocie i pragnieniu bycia z drugą osobą. Na zawsze i za wszelką cenę.

  1. „Zawsze tam, gdzie Ty” – Lady Pank.

Jeden z największych hitów zespołu, który święcił triumfy w latach 80-tych i 90-tych. Autorem tekstu jest Jacek Skubikowski, a kompozytorem Jan Borysiewicz. Piosenka podkreśla, że prawdziwa miłość to bycie razem i wspólne spędzanie czasu. Mimo że utwór zadebiutował  w 1990 roku nadal jest chętnie grany przez rozgłośnie radiowe, a na koncertach zespołu Lady Pank witany zawsze entuzjastycznie. Piosenka doczekała się licznych coverów. Nikogo to nie dziwi, bo to jedna z najbardziej nostalgicznych i poruszających polskich piosenek o miłości. Często wybierana przez nowożeńców na pierwszy taniec, a to podkreśla jej romantyzm i potencjał. „Zawsze tam, gdzie Ty” to piosenka, która nigdy się nie starzeje, co podkreślają nie tylko wierni fani zespołu Lady Pank.

  1. „Miłość miłość” Krzysztof Zalewski.

„Nostalgiczna, zmysłowa, piękna”. Takie opinie pojawiają się przy największym hicie Krzysztofa Zalewskiego – jednego z najzdolniejszych artystów młodego pokolenia. Jego „Miłość miłość” to historia uczucia, które zmienia świat i czyni go lepszym. „Przy Tobie znika całe zło” wyśpiewuje Zalewski i podkreśla, że świat bez prawdziwej miłości nie ma sensu. Liryzm utworu podkreśla zmysłowy, a jednocześnie silny głos piosenkarza. To utwór, który ma nie tylko wzruszające słowa, porywającą muzykę i dobre wykonanie. „ Miłość miłość” to piosenka, która przez długie lata będzie dla wielu numerem jeden.

  1. „Jolka, Jolka” Felicjan Andrzejczak.

Młodsze pokolenie coraz częściej wraca do muzyki swoich rodziców czy dziadków. Nic dziwnego, bo to utwory, które nadal są aktualne i wzruszają. „Jolka, Jolka” to utwór pochodzący z 1982 roku, autorem tekstu jest Marek Dutkiewicz, a muzyki nieżyjący już Romuald Lipko. Tytułowa Jolka rzeczywiście istniała, a historię znajomości z piękną kobietą opisał autor tekstu za zgodą samej zainteresowanej. Nostalgiczna i nastrojowa opowieść o wakacyjnej miłości jest dziś uznawana za jedną z najpiękniejszych polskich piosenek o miłości. „Jolka, Jolka, pamiętasz lato ze snu? ”- tak rozpoczyna się utwór Budki Suflera i przywodzi na myśl młodość, kiedy wszystko było możliwe. Coraz młodsze pokolenia artystów mierzą się z tym utworem, jednak to Felicjan Andrzejczak stworzył wykonanie jedyne w swoim rodzaju.

  1. „Żółty rower” Formacja Nieżywych Schabuff.

Utwór pochodzący z 1992 roku i śpiewany ( a także napisany)  przez lidera grupy Olka Klepacza do dziś jest uznawany za jeden z najodważniejszych i najbardziej zmysłowych polskich tekstów. Kompozytorem piosenki jest Wojciech Wierus. To opowieść o pożądaniu i spełnieniu, o pragnieniu bycia z drugą osobą za wszelką cenę. Olek Klepacz z charakterystyczną dla siebie odwagą złamał tabu dotyczące erotyki w tekście, jednak uczynił to w sposób niezwykle subtelny i metaforyczny. „Żółty rower” to idealne rozwiązanie na randkę we dwoje. Stworzy romantyczny nastrój i wprowadzi niezwykłą atmosferę. Takiej muzyki lubi słuchać każdy, niezależnie od upodobań i gustu.

  1. „Dotyk” Edyta Górniak.

„Zakląłeś mnie w dotyk, zmieniłeś mnie w dotyk” – śpiewała swego czasu młodziutka Edyta Górniak, jedna z najzdolniejszych polskich wokalistek. Utwór pochodzi z debiutanckiej płyty artystki z 1995 roku. Autorem tekstu jest jeden z najzdolniejszych tekściarzy Jacek Cygan, a kompozytorem Piotr Rubik. Nic dziwnego, że piosenka szybko stała się hitem. To niezwykle kobieca opowieść o miłości, także tej fizycznej, która jednak nie ma szczęśliwego zakończenia. Na uwagę zasługuje także dość odważny teledysk do tej piosenki utrzymany w czarno – białej stylistyce. „Dotyk” to majstersztyk w każdym calu. Za takimi utworami tęsknimy, bo przecież, jak śpiewa Górniak „miłość to sen”.

  1. Piosenka księżycowa” Varius Manx

Piosenka, która uczyniła gwiazdę z Anity Lipnickiej, pierwszej wokalistki Varius Manx. „Piosenka księżycowa” to opowieść o miłości niezwykłej, jednak z jakiegoś powodu niemożliwej do spełnienia. „Kiedyś będziesz ufał mi, teraz śpij” – słowa wokalistki do dziś rozbrzmiewają wielu osobom, bo to utwór, który w latach 90-tych był niezwykle popularny. Do dziś „Piosenka księżycowa” chwyta za serce i wzrusza. Utwór pochodzi z albumu „ Emu” z 1994 roku, autorką tekstu jest Anita Lipnicka, a kompozytorem Robert Janson. Klasyka gatunku.

 

Zmysłowe, romantyczne polskie piosenki mogą być doskonałym uzupełnieniem spotkania we dwoje. Bo miłość jest najczęstszym tematem pojawiającym się w sztuce, warto o tym pamiętać i wsłuchać się w przejmujące słowa.