Przewodnik po materiałach: płyta MDF

Płyta MDF jest płytą pilśniową drewnopochodną. Wykonuje się ją poddając działaniu wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury sprasowanych ze sobą włókien drzewnych. Taka mieszanka zapewnia płycie wyjątkową trwałość i twardość. Włókna drzewne łączone są ze sobą dodatkiem związków organicznych, takich jak na przykład żywica, które nadają im jeszcze wyższe parametry techniczne.

Jedną z największych zalet płyty MDF jest jej wysoka gęstość. Wynosi ona bowiem od 500 kg/m3 aż do 1000 kg/m3. Płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fibreboard) to jednolita, półtwarda płyta z niezwykle gładką powierzchnią – idealną do lakierowania, malowania i oklejania. W ten też sposób można ją uszlachetnić używając laminatu, okleiny lub lakieru.

Niewątpliwą zaletą płyty MDF jest jej łatwość w obróbce. Bez problemu można ją docinać, zginać, kleić i w niej wiercić. Jest też znacznie tańsza od litego drewna naturalnego, a także od innych materiałów, które są w stanie je imitować. Przy tym płyta MDF często przewyższa swoją wytrzymałością inne materiały drewno pochodne. Jest też odporna na nacisk i uszkodzenia mechaniczne.

Płyta MDF jest niezwykle chętnie wykorzystywanym materiałem w produkcji mebli. Jej wysoka jakość pozwala na uzyskanie solidnych i trwałych produktów, które charakteryzują się wysoką gęstością. Ze względu na sporą odporność na wilgoć, materiał ten poleca się często do produkcji frontów meblowych. Dzięki takim właściwościom meble z płyty MDF znakomicie sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka.

Meble z płyty MDF nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Są łatwe w zachowaniu czystości, można w prosty sposób oczyścić je nawet z trudnych i tłustych plam bez użycia specjalistycznych środków pielęgnacyjnych. Można stworzyć z nich meblowe cuda, które występować będą w rozmaitych kształtach, kolorach, wzorach i wykończeniach, od klasycznych imitacji naturalnego drewna litego, aż po popularne i modne meble z błyszczącą lub matową powierzchnią.