Wiele młodych osób, które dopiero zaczynają prace nie zdaje sobie sprawy z różnicy jaka może być pomiędzy kwotą naszej wypłaty, w zależności czy podajemy ja brutto czy netto. Dzięki zmianom w prawie pracy osoby do dwudziestego szóstego roku życia otrzymały dodatkowe przywileje. Dlatego dopiero osiągając ten wiek zdajemy sobie naprawdę sprawę z tego jakie kwoty z naszej wypłaty są przeznaczane na wszelkiego rodzaju składki zdrowotne, składki na ZUS czy ile wynosi opłacany przez nas podatek. A podatki i związane z nimi tematy są ostatnimi czasy wyjątkowo popularne. Warto także wiedzieć , że w oszacowaniu tego rodzaju kosztów uzyskania przychodu możemy się wspomagać nie tylko nasza wiedza i umiejętnościami ale także odpowiednimi narzędziami.
Nasze koszty uzyskania przychodu i skąd czerpać wiedzę na ten temat
Nasza praca oczywiście w oparciu o umowę o pracę jest nieodłącznie związana z uzyskaniem dochodu, który jest oczywiście opodatkowany i od którego zależą liczne składki związane z naszym życiem codziennym. W związku z tym warto chociaż się orientować, jakie składki są od nas pobierane i skąd wynika różnica między kwota wynagrodzenia brutto i netto. Warto tutaj wspomnieć, że podstawowym źródłem wiedzy na ten temat Jest mały wycinek czy kwitek w zależności od słownictwa, który zawiera dokładne wyliczenia kadrowej odnośnie naszego wynagrodzenia. Otrzymujemy go co miesiąc w okolicy terminu przelania na nasze konto wypłaty. Chociaż ten niewielki skrawek papieru wydaje się dosyć skomplikowany, to warto go sobie prześledzić, ponieważ mamy tam dokładnie rozpisane wszystkie informacje na temat naszego wynagrodzenia począwszy od kwoty brutto, poprzez wszystkie składki i podatki, wynagrodzenie urlopowe aż do kwoty, która ostatecznie trafi na nasze konto po przepracowanym miesiącu. To bardzo szczegółowe sprawozdanie na temat naszego wynagrodzenia. Na jego podstawie możemy również śledzić ewentualnie nieprawidłowości, sprawdzić kwotę różnych dodatków czy otrzymanej premii. Nawet jeśli nie mamy smykałki do liczb, to warto zdobyć podstawową wiedzę, żeby móc spokojnie odczytać właśnie ten dokument.
Innym sposobem, chociaż mniej dokładnym jest oczywiście kalkulator wynagrodzenia dostępny na licznych stronach internetowych. Co prawda możemy tam oszacować kilka parametrów związanych z naszym wynagrodzeniem, jednak nie są one niestety na tyle dokładne jak wymieniony wyżej dokument. Pozwalają one częściowo oszacować określone koszty w tym również te, które ponosi pracodawca. Jednak te kwoty nie zawsze są podawane dokładnie. Z tego też powodu nie zawsze warto się o nie opierać.
Jak widać możemy dokładnie dowiedzieć się jakie kwoty z naszej wypłaty brutto są przeznaczane na poszczególne składki. Doskonałym sposobem na zdobycie takiej wiedzy nie jest internet, który może być tylko wskazówka, ale dokument, który otrzymujemy co miesiąc z działu kadr. Umiejętność prawidłowego odczytywania informacji z tego kwoty jest podstawą jeśli chodzi o naszą płace.