4 typowe błędy, które popełniamy w zarządzaniu marketingiem w mediach społecznościowych

Media społecznościowe w ostatnich 10 latach stały się jedną z najlepszych platform do prowadzenia skutecznych kampanii e-marketingowych. Biorąc pod uwagę ogromną popularność mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter i inne, uważa się, że wielkim błędem jest nie wykorzystywać tych witryn do działań marketingowych.
Mimo tak dużego potencjału marketingowego jaki drzemie w mediach społecznościowych sukces Twojej reklamy wymaga solidnych podstaw i dobrego przygotowania. Potrzebujesz do tego odpowiednich technik i strategii. Błąd w którymkolwiek z nich może kosztować Twoją kampanię jedynie stratę pieniędzy, ale prawda jest taka, że oprócz pieniędzy liczy się także to, aby Twoje produkty faktycznie docierały do klientów i tworzyły dla nich wartość dodaną. Poniżej przedstawiam Ci kilka typowych błędów popełnianych przez ludzi w zarządzaniu marketingiem w mediach społecznościowych. Ucząc się na błędach innych nie musisz powtarzać tej trudnej lekcji po raz kolejny.

Oto 4 błędy, których mam nadzieję więcej już nie popełnisz :

  1. Jakie jest Twoje pro-sprzedażowe nastawienie w mediach społecznościowych?
    Tworzysz fanpage dla organicznego zasięgu w mediach społecznościowych chcąc zwiększyć liczbę swoich klientów. Pamiętaj jednak, że social media to nie Twoja firmowa strona internetowa czy blog. To nie jest medium komunikacyjne, w którym możesz pisać o wszystkim i zalewać odbiorców niepotrzebnymi informacjami. Twój fanpage powinien być stworzony do promocji firmy i wyłącznie w tym celu. Powiedz ludziom dlaczego jesteś tak wyjątkowy, jakie dodatkowe usługi świadczysz, co nowego pojawiło się w Twojej ofercie produktów, jaki jest wskaźnik sukcesu Twojej firmy – nagrody, wyróżnienia, bieżące wydarzenie, które organizujesz i wszystkie inne interaktywne treści związane stricte ze sprzedażą. Twój fanpage w mediach społecznościowych powinien zawierać oprócz istotnych informacji z perspektywy marketingu również możliwości interakcji Twoich klientów z Biurem Obsługi Klienta.
  2. Czy zdecydowałeś się na usprawnienie swoich działań w mediach społecznościowych?
    Małe i średnie firmy, a także blogerzy, domorośli youtuberzy często myślą, że samo stworzenie strony w mediach społecznościowych sprawi, że staną się popularni i rozpoznawalni. To nie jest takie proste. Musisz słuchać, dyskutować i stworzyć cały zestaw mierników Twojego sukcesu. Potrzebujesz odpowiednich zasobów i umiejętności, aby koordynować, dokonywać pomiaru, skalować, śledzić, analizować i przewidywać zwrot z inwestycji za pośrednictwem tych właśnie platform social media, które wybrałeś jako swoje główne medium kontaktu z klientami. Jest to możliwe i to powinno być Twoim celem. W rzeczywistości media społecznościowe są gigantycznym ośrodkiem generowania nowych klientów. Jeśli tworzysz własną stronę w mediach społecznościowych , to oprócz bezpośredniego publikowania treści na niej powinieneś także wziąć pod uwagę cały szereg czynników otaczających tą działalność i posiadać chęć ciągłego ich ulepszania. Być może sprzedaż na żywo i grupowe konkursy będą tym co przyciągnie kobiety do Twojego butiku, ale czy taki rodzaj sprzedaży odpowiada mężczyznom, wiecznym samotnym łowcom?
  3. Czy aktywnie budujesz relacje z potencjalnymi klientami?
    Nie stój w miejscu i buduj relacje ze swoimi potencjalnymi klientami. Twoja główna wizja mediów społecznościowych powinna opierać się na skutecznej promocji i sprzedaży. Media społecznościowe dają Tobie wyjątkową okazję do budowania zaufania wśród odwiedzających Twój profil, w przeciwieństwie do jakiejkolwiek innej platformy umożliwiającej komunikacje z klientami. Możesz je wykorzystać do budowania relacji na masową skalę przy mniejszym wysiłku. Zainicjowanie otwartej dyskusji na istotne tematy, takie jak Twój produkt lub zorganizowane przez Ciebie wydarzenie może pomóc stworzyć Ci wrażenie wśród odbiorców, że Twoja marka jest najlepsza i jedyna w swoim rodzaju. Każdy czuje się bezpiecznie, kupując u sprzedawcy, który omawia swoje produkty i pokazuje jak ich używać.
  4. Czy Twoje treści są wystarczająco dobre dla mediów społecznościowych?
    Osoby korzystające z mediów społecznościowych szukają rozrywki, zabawy, inspiracji lub ciekawych informacji. Nudne treści nie sprawią, że Twoja firma zdobędzie popularność w mediach społecznościowych. Jeśli użytkownicy szukają poważnych firm, będą korzystać z wyszukiwarek internetowych. Twoje treści w mediach społecznościowych powinny mieć w sobie coś magicznego, na przykład angażujące obrazy, filmy i animacje opowiadające Twoją historię w zabawny lub inspirujący sposób. Niech prezentują coś pożytecznego i wartościowego dla użytkowników, na przykład możliwość pobrania bezpłatnego ebooka w formie praktycznego poradnika. Tego typu treści zachęcą ich do odwiedzenia Twojej witryny lub sklepu internetowego i skorzystania z oferty rabatowej.